Wyższe zarobki to również wyższe ceny

Każdy chciałby zarabiać więcej, to rzecz normalna. Nie ma w tym nic dziwnego. Człowiek dąży do poprawy standardu życia, pracuje, zarabia i urządza sobie dom, kupuje samochody. W Polsce żyje się coraz lepiej – standard życia rośnie. Dwadzieścia lat temu samochód osobowy był już pewnym luksusem. Duży Fiat albo Polonez to rarytas dla przeciętnego Polaka w tamtym czasie. Bogaty mógł sobie pozwolić na Golfa I, Lanosa i takie tam.

Dziś, w 2017 roku samochody tej klasy można kupić za jedną pensje. Uczniowie szkół średnich, pracując podczas wakacji mogą pozwolić sobie na zakup samochodu. Co prawda, przez wzrost cen ubezpieczeń OC wzrastają koszty utrzymania auta, ale sam samochód można kupić za kilka groszy. I wszystko wydaje się być fajnie, ale czy tak jest na prawdę?

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń wzrastają ceny usług i towarów. Jeżeli chcemy zarobić więcej to musimy się też liczyć z tym, że więcej zapłacimy za usługi, które świadczone są przez osoby, które przecież też zarabiać chcą więcej. Jeżeli producent np. pasztetu będzie musiał, albo chciał podnieść wynagrodzenia dla swojej załogi to swój produkt będzie musiał sprzedać drożej. W konsekwencji za żywność lub inne dobra też musimy zapłacić więcej. Cóż z tego, że dostaliśmy 200 zł podwyżki, skoro w ślad za naszą podwyżką zapłacimy 5% więcej za żywność, 2% więcej za prąd, 100% więcej za ubezpieczenie OC, 20% więcej za prace hydraulika. Cieszymy się, że zarabiamy więcej? Super! Poprawiamy sobie nastrój na chwile.

Jednak nie jest do końca tak, że na takiej podwyżce nikt nie zyskuje. Zyskuje Państwo Polskie, bo przecież wyższe ceny to więcej podatku, wyższe pensje to wyższe składki na ZUS i tak dalej, i tak dalej. Zyskać też mogą oszczędni, ci, którzy pracują i pracują, a wydawać nie mają kiedy. Trochę mówię tu o sobie. Może i mógłbym kupić sobie łódź, ale obawiam się, że nie będę miał czasu z niej korzystać. Jakbym do tego jeszcze zrezygnował z palenia papierosów to byłbym do przodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>